JAK S DĚTMI U ZUBAŘE
Na prohlídku k zubaři by se mělo dítě přijít již s prvními prořezanými zoubky, ideálně kolem jednoho roku. V tomto věku většinou nehrozí žádný kaz, pouze zhodnotíme vývoj čelistí, stav skloviny (může se projevit vývojová vada, kterou je třeba včas podchytit) a probereme s Vámi správnou péči. Čistit se totiž musí už i první zoubek.
Starší dítko už ale má svojí hlavu a je dobré jej na návštěvu v zubní ordinaci připravit, mělo by vědět co ho čeká. Rozhodně není zubař, nebo vrtání zubů něco, čím by mělo být dítě strašeno (když si nebudeš čistit zoubky, zkazí se ti a budou ti je vrtat a to moc bolí....). Bohužel si ze svého dětství často neseme negativní zážitky a ty pak nevědomky přenášíme na svoje děti. I dobře míněná rada "neboj, nebude to bolet" nastartuje v dětské hlavičce zvídavé - aha, takže by to taky bolet mohlo? Podobně jako věta " nic ti nebudou dělat" není pravdivá a pak může být jakýkoliv výkon, i třeba jen otevření pusinky a kontrola zoubků zrcátkem najednou problém. Takže prosíme, žádné neboj, nebolí, nic ti nebudou dělat, to nic není.....
Snažte se komunikaci vést pouze pozitivně, ale pravdivě. Prohlédněte si stránku Zoubková víla, kde je pro děti sepsáno co je čeká. Pokud máte doma zvědavce, kterého uklidní, že ví kam jde, ukažte mu fotografie ošetřujícího, sestřičky, recepční i celé ordinace. Můžete se domluvit s paní recepční a přijít se na nás jenom podívat, okouknout čekárnu a prostředí. Dítě pak cítí větší bezpečí a jistotu, pokud se předem s prostředím seznámí.
S dětmi si můžete doma zahrát na zubaře a natrénovat, jak prohlídka bude probíhat. Vyšetřujeme v leže, abychom měli dobrý přístup, důkladně viděli a při případném ošetření pracovali bezpečně pod kontrolou zraku. Maličké děti mohou ležet na mamince nebo tatínkovi, větší samostatně. Zkuste si to v bezpečí domova, hlavičku dítěte si položte do klína, natrénujte otevírání pusinky (jak dělá tygr - uááá) a posviťte si baterkou, nebo klidně čelovkou. Světlo je pro nás důležité, abychom dobře viděli, dětem říkáme, že máme sluníčko, které nám do pusinky svítí. Některým dětem může ostré světlo vadit, máme připravené tmavé brýle, ale pokud již víte z domova, že to je bod, který dítěti dělá problém, můžete nás předem upozornit. Při vyšetření používáme zrcátko, u větších dětí i pátradlo (vyšetřovací sondu), doma můžete nasimulovat pohyb nástroje v pusince čajovou lžičkou, kdy poklepete na zoubek, spočítáte je nanečisto a schválně, jestli dojdeme i u nás ke stejnému číslu :-).
Hru na zubaře můžete i otočit a dítě pak může zkontrolovat zoubky vám, nebo sourozenci. Užijete si legraci, dítě si situaci vyzkouší v obou rolích a bude jistější. Pokud má oblíbeného plyšáka, nebo malou hračku, která mu pomůže překonat obavu, vemte jej sebou, můžeme zkontrolovat zoubky i jemu :-) u nás máme Dráčka zubáčka, takže pokud zapomente, nevadí, pomocníka máme.
Akce krokodýl
Když
už dítě musí podstoupit ošetření a návštěva není jen o preventivní
prohlídce, tak postupujeme podobně. S dítětem komunikujeme citlivě, ale pravdivě. Klidně to nechte na nás, Vy jste v tuto chvíli podpora a jistota, dítě musí cítit klid a důvěru i od Vás, buďte tam, ale pokud to není nutné, nezasahujte. Můžete se předem dohodnout, že zůstanete na dosah v čekárně a necháte otevřené dveře do ordinace, ale můžete být samozřejmě i uvnitř, záleží na věku a povaze dítěte.
Ošetřujeme bezbolestně, podáváme speciální šetrné anestezie, přes
injekční pistoli s jehlou máme speciální silikonový návlek krokodýla. Předem místo vpichu znecitlivýme
anestetickým jahůdkovým gelem. Dítěti vysvětlíme, že krokodýl do zoubku zatlačí, takže vůbec není cítit vpich, pouze jemný tlak.
Máme své názvy, místo
vrtačky máme drncavou sprchu, kterou vyháníme kazizubky, vodnickou
fajfkou vycucáváme vodičku z pusy, do dírky v zoubku dáme modelínu a
posvítíme na něj kouzelným modrým světýlkem (polymerace, neboli ztvrdnutí výplně). Nakonec
zoubek vyleštíme. Snažíme se, aby dítě vidělo co neméně nástrojů, po
celou dobu na něj mluvíme a přesně ví co bude následovat. Pokud dítě
spolupracuje a důvěřuje ošetřujícímu, tak je ošetření plynulé a rychlé.
Jakmile dítě v jakékoliv fázi přestane spolupracovat, volíme další
postup podle aktuální situace. Již rozdělaný výkon je třeba dodělat,
takže se někdy může stát, že dítě i přes veškerou snahu musíme šetrně
podržet.
Pokud víte, že dítě nebude i přes pozitivní přístup chtít spolupracovat, nebo je bojácné, lze jej ošetřit v analgosedaci při vědomí. O tomto postupu rozhoduje lékař na základě vyšetření, vše je třeba předem naplánovat, dítě musí přijít na
lačno, premedikaci dostane ve formě sirupu, při výkonu je "vláčné" a zákrok si většinou nepamatuje, tím nevzniká riziko následného bloku. Pokud je plánované ošetření náročnější (větší rozsah, více zubů), nebo již má dítě negativní zážitky, doporučíme rodičům ošetření v celkové anestezii.
Motivace
Ať už náš malý pacient odchází z preventivní prohlídky, nebo po zákroku, vždycky dostává zaslouženou odměnu. Pro malé princezny máme prstýnky a korálkové náramky, pro kluky barevné hopíky, dobné hračky, omalovánky se zoubky, pro větší třeba přesýpací hodiny, nebo vybarvovací komiks o vzniku zubního kazu a další překvapení. Každý si něco vybere, ale sladkosti od nás nečekejte :-)
Pro děti máme i vybrané pomůcky na domácí péči - kartáčky, zvířátková držátka na kartáčky, pasty bez obsahu škodlivých látek (neobsahují SLS, PEG, parabeny, umělá barviva) dětské flosspicky a další pomůcky. Správná motivace je prostě důležitá :-)