PÉČE O DĚTSKÉ ZUBY od 2-12 let
Čištění u batolat je podobné jako u nejmenších dětí, jenom už jsou neposednější, strava je pestřejší a v pusince mají více zoubků, které je potřeba čistit. Aktivitě dětí přizpůsobte polohu při čištění. Nejvhodnější je, pokud malé dítě leží, avšak už je strategicky výhodnější do pusinky vidět "zezadu", podobně jako to znáte u nás při ošetření. Dítě si položte do klína, nebo mezi nohy a pod hlavu umístěte malý polštářek, srolovaný ručník, oblíbeného plyšáka. Tím dostanete hlavičku do mírného záklonu, automaticky se dostává do jemného otevření, jazyk přirozeně spadne dolů a tolik se s ním neperete při čištění zadních zoubků z vnitřní strany. Platí, že je třeba do pusinky dobře vidět a tak, pokud nemáte dobré osvětlení, klidně použijte čelovku. Ostatní pravidla čištění jsou stejná, jako u nejmenších dětí, nebojte se si odstáhnout tvář a prstem jemně fixovat bradičku. Základem je vidět co čistím! Kartáček držte jemně jako tužku, každém zoubku z každé strany udělejte cca 10 minikroužků ve velikosti jednoho zoubku, rozsah pohybu je jen pár milimetrů.
Jaký zvolit kartáček? U nejmenších dětí doporučujeme Curaprox Baby a pro děti starší 3 let Curaprox Kids pro dočišťování rodiči, pro vlastní čištění dětmi pak malinko tužší, přesto velmi šetrný Tepe Select Kids mini. U dětí od 5-6 let pak jsou vhodnější Tepe Select Kids jako hlavní kartáčky jak pro děti, tak i pro rodiče. Z českých výrobců jsou kvalitní kartáčky od firmy Herbadent. Ostatní firmy mají sice na kartáčcích krásné obrázky, ale vlákna jsou velmi nešetrná k jemné sliznici a děti si s nimi nevyčistí správně. Podobné je to s elektrickými kartáčky, určitě nejsou jedinou volbou pro čištění dětí, mohou dobře posloužit jako doplněk, ale ještě nikdy jsme neměli na křesle dítě, které by čistilo elektrickým kartáčkem a mělo dobře vyčištěno. Velice často je to naopak, elektrický kartáček není šetrný ke sliznicím a proto si s ním děti instrinktivně nezajíždí až k dásni a podél dásňového žlábku mají masivní povlaky a zánět dásní. Výběr kartáčku ale vždy záleží na individuálních anatomických poměrech, velikosti čelistí, zoubků, manuální vyspělosti a dalších faktorech. Vždy se snažíme vše individuálně posoudit a doporučit nejvhodnější pomůcky.
Jakmile se děti i rodiče naučí společně čistit, je ideální využít tzv. jednosvazkový kartáček, u dětí doporučujeme Curaprox Single 1006, který má nejjemnější vlákna z nabízených solo kartáčků. Přesto jsou vlákna o něco tužší než u klasického kartáčku a to proto, že jsou určená pouze na povrch zubu. V žádném případě se solo kartáčkem nepřejíždí dáseň, ale pouze ploška zubu. S výhodou využíváme jednosvazkový solo kartáček na žvýkací a vnitřní plošky zadních zubů, případně na prořezávající se zoubky, kdy si často děti nechtějí nechat sáhnout do pusinky klasickým kartáčkem i po dobu několika týdnů, jelikož mají podrážděnou a bolavou dáseň i okolí.
Od dvou let zařazujeme
zubní pastu, množství nejprve velmi malé, spíše pouze vlákna potřeme,
později se přidává na množství zrnka rýže až k velikosti hrášku. Pastu jemně
zatlačte mezi vlákna, aby se roznoměrně roznesla po zubech a dítě jí
ihned nespoklo. Je dobré brát pastu jako léčivo a
neměla by být dětem k dispozici a v jejich dosahu. Kontrolujte složení zubních
past, rozhodně by neměly mít pěnotvorné látky (označované jako SLS), abraziva (často je to soda bicarbona, nejčastěji se používá v bio a eko pastách, kde nikdo neměří abrazivitu zubní pasty) a
zbytečné umělé látky (PEG). Naopak nebojte se fluoridů,
na internetu koluje kolem
fluoridů velmi mnoho dezinformací. Fluor je velice jedovatý, ale fluorid
je
biogenní prvek, běžně přirozeně dostupný ve vodě, v půdě, v potravinách
(např v
černém čaji apod.). Jako odborníci se stavíme proti vnitřnímu užívání fluoridů ve formě fluoridových
tablet, kdy se fluorid
zabuduje do skloviny při vývoji zubů a kostí a je zde riziko vzniku
fluorozy (tato terapie se doporučovala dříve a někde ještě u pediatrů
přetrvává, často se nám na křeslo dostávají dospělí pacienti s
fluorózou). Jiná situace je, pokud je fluorid (nejčastěji fluordi sodný) pravidelně aplikovaný na povrch zubu, tam
velmi
efektivně opravuje poškozenou zubní sklovinu, aby nevznikl zubní kaz.
Ideální je
zubní pasta, která kombinuje nízké množství fluoridu s dalšími účinnými látkami jako je
hydroxiapatit, případně další minerály, jež pomáhají v přirozeném
posílení zubní skloviny a fungují jako prevence vzniku zubního kazu a
v případě již začínající léze remineralizují a zpomalují
progresi kazu. Pokud máte doma svéhlavičku, která se potřebuje ve všem obstarat sama, klidně pořiďte dvě pasty a dva kartáčky, velmi často malé děti kartáčky spíše koušou a velmi rychle ničí, stejně tak milují dobrou zubní pastu - vyčleňte jeden kartáček a pastu bez fluoridů pro čištění dítětem a druhý kartáček s pastou s fluoridy pro čištění od rodičů.
Je dobré vědět, že podávání vitamínů a minerálů jako doplňků stravy nemá vliv na již prořezané zuby, ale v dětském věku můžete suplementací ovlivnit stav stálých zubů, které se vyvíjejí a do 12 let se budou postupně prořezávat. Klíčové jsou pro tvorbu zubních tkání vitamíny D3, K2, vitamín C a z minerálů hořčík, vápník, zinek. Vždy je dobré volit suplementy s dobrou biologickou dostupností, s čistým svědomím můžeme doporučit produkty na portále www.puravia.cz.
Většinou kolem 4-5 roku se uzavírají mezizubní prostory (žvýkací plošky sousedích zoubků se již plně dotýkají) a je čas začít čistit mezizubní prostor. Čistí se ideálně nejmenším mezizubním kartáčkem s jemným tenkým drátkem a jemnými vlákny (většinou začínáme mezizubními kartáčky Curaprox řady prime, velikost 06), případně lze využít tzv. flosspick - zubní niť na držátku. Správnou techniku čištění mezizubního prostoru a hlavně jeho kalibraci (tzn. naměření správné velikosti) Vás musí naučit dentální hygienistka. Sami můžete začít s flosspickem.
V tomto věku se už také nechce většině dětí při rodičovském dočišťování ležet (pokud někomu ano, tak klidně u svého zvyku zůstaňte :-). U větších dětí se nám osvědčilo čištění vsedě se zakloněnou hlavou dítěte. Využijte stupátko k umyvadlu, na které dítě posadíte, sedněte si za zády dítěte (na vanu, na židli) zakloněnou hlavu dítěte si opřete o oblast břicha. Díky tomu máte dobrý přehled o situaci v ústech dítěte a bezpečný přístup.
Od 5-6 roku se bez toho, že by nějaký mléčný zoubek vypadl začne nenápadně prořezávat za posledními zuby stálá šestka. Je to první "dospělácký" zub a klube se poměrně dlouho, v malinké dětské pusince je špatně dostupný a tak je potřeba jej opečovávat a dočišťovat. Kolem šestého roku se také s dětmi loučí první mléčné zobky, většinou v podobném pořadí jak narostly, to znamená nejprve dolní jedničky, poté horní a postupně se do 12 let vymění všechny zoubky. Každé dítě je jinak citlivé a vnímá výměnu zoubků rozdílně, vždy je ale tento proces spojený se zvýšenou citlivostí dásně, ať už u kývajícího se zoubku, nebo pak u čerstvě se prořezávajícího. Nejlepším pomocníkem je opět jednosvazkový solo kartáček. Nenechte se zmást, sklovina stálého zubu je při prořezání tvrdá, ale ještě potřebuje "dozrát", toto období je velmi citlivé na vznik zubního kazu, proto je potřeba dětem opravdu poctivě dočišťovat!
Postupně s přibývajícím věkem se bude prodlužovat interval, kdy děti i rodiče budou ochotní k dohlížení a dočišťování, je to přirozené :-), ale zkuste alespoň do 7-8 let vydržet s denní frekvencí, stačí jednou denně, ideálně večer, poté prodlužujte na 2-3x týdně a kolem 11-12 roku pak alespoň 1x týdně. Zvolte si svůj den a trvejte na něm.
Dobrou pomůckou pro školní děti jsou tablety na barvení povlaku, jednoduše se zvizualizuje plak na zubech fialovou barvou (jen neškodné potravinářské barvivo) a děti vidí kde a co mají čistit. Doporučujeme ve frekvenci 1-2x měsíčně, pokud se na hygieně nedomluvíme individuálně jinak. Tato jednoduchá pomůcka nám pomáhá v motivaci i ve zlepšení techniky čištění a pro děti s fixními rovnátky je nepostradatelným pomocníkem.